KONST / Etsningar, Gravyrer, Träsnitt & Kopparstick / Färgetsning 14114213
nr 1411 4213
Nissan Engel
(f. 1931), Israel
Färgetsning, EA-upplaga (Épreuve d’artiste), "Aria". Bildmått: 50x64cm, yttermått inklusive ram: 73x86cm. Signerad
Kondition: saknar glas
Nissan Engel, Israelisk bildkonstnär född 1931.
Utrop:
500 kr
Såld:
150 kr
måndag 16 augusti 2021
kl 18:16:24
100 kr
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik